Актуальність та перспективи впровадження в Україні технологій, пов'язаних з отриманням, транспортуванням, зберіганням та споживанням водню (водневих технологій) очевидна та підтверджена численними заявами керівників органів влади та бізнес-організацій в Україні.

Не менш очевидно, що наявність в Україні гармонізованих національних технічних стандартів та стандартів безпеки буде необхідна на всіх етапах реалізації проектів.

Секретаріат ТК 197 протягом 2020-2021 років на різних рівнях порушував питання про пріоритетне планування та фінансування робіт з гармонізації національних стандартів за напрямами водневих технологій, проте не досяг очікуваних результатів. Роботи з гармонізації стандартів за напрямом «Водневі технології» не включені до плану національної стандартизації 2022-2023 років через відсутність підтвердженого фінансування заінтересованими сторонами.

Звертаємо увагу, що центральним органом виконавчої влади, який забезпечує відповідно до ЗУ «Про стандартизацію» (ст. 9, частина 1) формування державної політики у сфері стандартизації (Мінекономрозвитку) водневі технології не визначено пріоритетною у сфері стандартизації, що підтверджується відсутністю у Планах національної стандартизації на 2020-2022 р. бюджетного фінансування робіт із гармонізації стандартів ВТ. Така позиція обґрунтовується законодавчо встановленим ЗП «Про стандартизацію» (ст.4, частина 2) принципом добровільності застосування стандартів.

Секретаріат ТК звертається до членів ТК та зацікавлених у стандартизації особам із проханням довести справжню інформацію про стан стандартизації своїм партнерам, інвесторам та іншим суб'єктам діяльності, зацікавленим у розвитку водневих технологій в Україні.

Секретаріат ТК 197 вважає, що лише спільна діяльність усіх сторін щодо усунення проблем, що стримують критично важливі роботи щодо гармонізації стандартів, дозволять створити умови, необхідні для своєчасної та успішної реалізації водневих проектів в Україні.

Додаток - Застосування стандартів у водневих технологіях

Реєстр СЕРТАТОМ